Zbliża się termin rozliczenia rocznego PIT. Ruszają więc też akcje, które promują składanie zeznania rocznego w miejscu swojego zamieszkania. Miasta, a także gminy zachęcają, aby mieszkańcy płacili podatki właśnie u nich poprzez oferowanie różnych nagród.
W 2017 roku udział gmin w podatku wyniesie 37,89%, co oznacza, że z 1000 zł podatku do budżetu gminy, która wskazana została przez podatnika trafi kwota 378,90 zł. Miasta i gminy chcą zwiększyć świadomość mieszkańców, a także podkreślić to, jak cenne są wpływy z podatku dochodowego. Każdy mieszkaniec, który zdecyduje się na taki krok nie tylko ma wpływ na zwiększenie jakości usług publicznych i komfortu życia w swoim miejscu zamieszkania, ale może też wziąć udział w organizowanej już po raz kolejny akcji „rozlicz podatek tam, gdzie mieszkasz”. Akcja ta jest kierowana do wszystkich mieszkańców i nie ma tu znaczenia, ile dana osoba mieszka w danej miejscowości. Nie trzeba nawet być zameldowanym w danym mieście czy gminie, gdyż w przypadku rozliczenia zeznania rocznego istotne jest miejsce zamieszkania podatnika. Wystarczy więc wskazać w zeznaniu właściwy urząd skarbowy.
W ramach tej akcji, we Wrocławiu, organizowana jest loteria. Wzięcie udziału w losowaniu zostanie zapewnione, jeżeli w terminie od 1 marca do 1 maja 2017 r. zostanie zgłoszony udział w loterii oraz zostanie złożona deklaracja PIT za 2016 rok w jednej z wrocławskich skarbówek, a jako miejsce zamieszkania zostanie wskazany Wrocław. Dla uczestników loterii jest do wygrania osiem skuterów, rowery, sześć miesięcy bezpłatnej komunikacji miejskiej, vouchery oraz karnety.
Gdańsk również organizuje loterię, w której udział można zgłosić do 10 maja. Do wygrania jest samochód, pięć rowerów, 10 konsoli oraz 26 nagród niespodzianek. Natomiast w Poznaniu władze miasta podkreślają, że podatki przyczynią się do wzrostu liczby miejsc w przedszkolach oraz żłobkach, a także do rozwoju kultury w mieście. Ponadto każdy, kto rozliczy swój PIT w tym mieście, może dostać zniżki na Poznańskiej Elektronicznej Karci Aglomeracyjnej, które uprawniają do tańszych przejazdów komunikacją miejską oraz rabatów na wypożyczenie miejskich rowerów. Również gminy organizują loterie. Przykładem jest tutaj Gmina Siechnice, gdzie deklarując udział w loterii do 8 maja i wskazując w zeznaniu miejsce zamieszkania w tej gminie, można wygrać skutery, komputery, iPhone 7, sprzęt RTV, czy voucher na rodzinne wakacje.
Miasto Marki przyjęło inną formę zachęcania mieszkańców do rozliczenia PIT zgodnie z miejscem zamieszkania. W ramach kampanii dla mieszkańców zorganizowano darmowe dyżury pracowników urzędu skarbowego. Planowane są również spotkania z doradcami podatkowymi. W Krakowie przygotowano natomiast specjalny program, który służy do rozliczenia rocznego i można go odnaleźć na stronie internetowej miasta. Ponadto ruszyły kampanie informacyjne dotyczące inwestycji, które mogą zostać zrealizowane dzięki wpływom z podatku dochodowego. Darmowy program do rozliczeń został także udostępniony przez Wołomin.
W dużej ilości miast nie organizuje się loterii jak te opisane powyżej. Mieszkańców zachęca się licznymi plakatami, banerami oraz informacjami na stronach internetowych miast i gmin. Dla wszystkich władz miast istotne jest zwrócenie uwagi na to, że każdy może mieć wpływ na rozwój miejsca, w którym mieszka. Na każdym kroku podkreślana jest rola środków, które znajdą się w budżecie miasta czy gminy. Te fundusze pozwolą na poprawę jakości infrastruktury w regionie, finansowanie działalności jednostek oświatowych, a także inwestycje w kulturę i sport. Taki sposób został wybrany chociażby przez Gminę Jakubów, Gminę Michałowice, Nowy Dwór Mazowiecki, czy Jedliny-Zdrój.